+420 731 143 545

info@ocbreda.cz

Aktuality

  • Aktuality
  • Výstava „30 let od přijetí dětských uprchlíků z bývalé Jugoslávie na Opavsku“

Výstava „30 let od přijetí dětských uprchlíků z bývalé Jugoslávie na Opavsku“

V univerzitním centru v OC Breda & Weinstein proběhne 21. září 2021 v 17:00 vernisáž výstavy mapující záchrannou akci z roku 1991, kdy ČR přijala více než 1 300 dětí z Daruvarska, které se tehdy nacházelo na frontové linii války v Chorvatsku.

Ve světle soudobé migrační krize je v českém prostředí opomíjen fakt, že Česká republika má s přijímáním uprchlíků z válkou zasažených oblastí historickou zkušenost. Naše země se ve 20. století podílela na několika záchranných akcích, například přijetí dětských uprchlíků z Řecka po roce 1948 a následně dětí z Jugoslávie v 90. letech. Výstava se pak zaměří na druhou ze zmiňovaných událostí, a to i v regionálním kontextu. Konkrétně na okolnosti přijetí a následného pobytu dětských uprchlíků zejména v Jánských Koupelích na Opavsku.

Výstava je realizována u příležitosti 30. výročí těchto událostí a potrvá až do 29. října. Po dobu trvání bude doplněna také o doprovodný program v podobě tematických přednášek a projekcí. Samotná vernisáž pak proběhne za účasti pamětníků dobových událostí z Chorvatska. Autorkou výstavy je Mgr. Andrea Preissová Krejčí, Ph.D. z Fakulty veřejných politik v Opavě. Fakulta se dlouhodobě zabývá vzděláváním, vědou a výzkumem v oblasti migrace a integrace cizinců a národnostních menšin.


Více informací na www.fvp.slu.cz. Vstup na výstavu je volný vždy v době provozu obchodního centra.

Dobové fotografie poskytla NVI Jednota se sídlem v Daruvaru a Svaz Čechů v Republice Chorvatsko.

Výstava je realizována v rámci projektu „Rozvoj VaV kapacit Slezské univerzity v Opavě“ reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696.


Výstava „30 let od přijetí dětských uprchlíků z bývalé Jugoslávie na Opavsku“
© ARSYLINE 2017
Upozornění
Zavřít